whatsapp

BİZDEN HABERLER & BLOGLAR

Audi e-tron GT

Audi e-tron GT

Audi E-Tron GT Özellikleri

Audi E-Tron GT özellikleri nelerdir? Audi E-Tron GT, karbon fiber gövdeli ve alüminyum şasili, tamamen elektrikli bir performans otomobilidir. Araç, toplam 684 beygir gücü ve 590 pound-feet tork üreten iki elektrik motoruyla donatılmıştır. Şirket henüz resmi EPA numaralarını yayınlamamış olsa da, Audi'ye göre sedan tek bir şarjla 310 mil kadar seyahat edebilecek bir tasarımla desteklemektedir.

Audi, E-Tron GT'nin 0'dan 60 mil hıza üç saniyeden kısa sürede çıkabileceğini anlamına gelmektedir. Ayrıca 12 saniyeden daha kısa sürede 124 mil hıza ulaşma yeteneğine sahiptir. Audi E-Tron GT, markanın ilk tüm elektrikli performans otomobilidir. Araba, bu yılki Los Angeles Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Audi Sport Quattro konseptine dayanmaktadır. Bu da onu tam anlamıyla üst kalitede bir araç kılmaya yetmektedir.

Audi E-Tron GT Performans Özellikleri

E-Tron GT, 762 beygir gücü üreten dört elektrik motoruna sahip, bu da ona 0-62 mil / saat 3.5 saniye ve azami 174 mil hız sağlıyor. Güç aktarma sistemi iki ön motordan ve iki arka motordan oluşmaktadır. Bu kurulum, herhangi bir zamanda en çok ihtiyaç duyulan tekerleğe daha fazla tork göndererek tork vektörünün yol tutuşunu iyileştirmeye yardımcı olmasını sağlamaktadır.

Audi, pil takımının, otoyol hızlarında bir şarjla 300 mil veya şehir hızlarında 220 mil sürmeye yetecek kadar enerji tutabileceğini belirtilmektedir. 2019 Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan Audi E-Tron GT, Audi'nin ilk tam elektrikli otomobili olacak şekilde üretilmiştir. Tek şarjla 500 km menzile sahip olması beklenen aracın 0-100 km/s hızlanmasını 3 saniyeden kısa sürede gerçekleştirebilecek bir yapıya da sahiptir.

audi

Audi E-Tron GT, Porsche Taycan ile aynı platformu temel alıyor ve her iki otomobil de bileşenlerinin çoğunu paylaşıyor. Hatta iki araç, Porsche'nin Stuttgart yakınlarında bulunan Zuffenhausen fabrikasında aynı hatta üretilmektedir. E-Tron GT, sadece 118 kg (260 lb) ağırlığında bir karbon fiber monokok şasiye sahiptir. Bu, ortalama bir otomobilin çelik şasisinin ağırlığının yaklaşık yarısı kadardır!

Audi E-Tron GT Modelinin Üst Yapısı Nasıldır?

Audi’nin bu modelinin üstyapısı CFRP'den yapılmıştır. Bu, tümsekler veya düz olmayan yüzeyler üzerinde sürerken herhangi bir titreşim veya tıkırtı olmadığı anlamına gelmektedir. Çünkü metal üstyapıda olduğu gibi paneller arasında bağlantı yoktur. Ayrıca ağırlığı azaltır ve sürtünmeyi azaltarak yakıt ekonomisini iyileştirmektedir.

Audi E-Tron GT, ilk olarak Kasım 2018'de görücüye çıkan performans odaklı bir elektrikli lüks sedan olmakla birlikte üst düzeyde bir performans ortaya koyabilmesiyle de dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu durum Audi E-Tron GT modelinin son zamanlarda gözde modeller arasında yer almasını mümkün kılmaktadır.


Haber Tarihi: 2 Temmuz 2022