whatsapp

BİZDEN HABERLER & BLOGLAR

İzmir'de Hangi İklim Tipi Görülür

İzmir'de Hangi İklim Tipi Görülür

 İzmir'de Hangi İklim Tipi Görülür?

 İzmir'de hangi iklim tipi görülür? Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü İzmir ilimizde kışlar ılık geçtiği için doğa yaz kış yeşil rengi yansıtmaktadır. Kış mevsimleri genelde rüzgârlı ve yağmurlu geçer. Kar yağışı çok nadir görülmektedir. İzmir ilinin yaz aylarında kendine has imbat rüzgârı vardır. Bu rüzgâr aşırı sıcak havalara tatlı bir serinlik getirir.  Yağış miktarı bölgelere göre değişmektedir. En çok yağış alan bölgesi Kemalpaşa ilçesidir. Aralık, ocak ve şubat ayları en yoğun yağış alan dönemleridir.

İzmir yazın temmuz ve ağustos aylarında en sıcak dönemini yaşar. En sıcak zamanlarda dahi yağmur görülmekte, bu nedenle kuraklık çok fazla görülmemektedir. Düzenli yağış aldığı için bereketli tarım arazileri vardır. Yaz aylarında nem oldukça yüksektir. Hava sıcaklıkları yazın 47 dereceyi aşarken, kışın -8 derece civarındadır. İzmir’de hava rüzgâr ile soğumaktadır. Rüzgâr bazen oldukça serin esmektedir.

İzmir ılıman bir iklimin hüküm sürdüğü bir kentimiz olduğu gibi klasik Akdeniz İklimi kenti olan İzmir, turizm konusunda da iddialı bir konumda yer almaktadır. İzmir’deki iklim şartlarının ılıman olması, turizm sektörünün de bu şehide etkili olmasını mümkün kılmaktadır. Peki, İzmir’de görülen Akdeniz İklimi nasıl bir iklimdir? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Akdeniz İklimi Nasıl Bir İklimdir?

İlkokul yıllarından itibaren bilgi sahibi olunan ülkemiz iklimlerinden Akdeniz iklimi, yazın sıcak ve kurak, kışın ılık ve yağışlıdır. Akdeniz ikliminin görüldüğü bölgelerde bitki örtüsü makidir. Ortalama sıcaklık değerleri yazın 25-30 derece civarındadır. Kışın ise ortalama 8- 10 derecedir. Akdeniz ve Ege Bölgelerinde rastlanan bir iklim tipidir.

izmirrr

Yıllık ortalama sıcaklık ise 18-20 drecedir. Küresel ısınma nedeniyle mevsim döngüleri değişebilmektedir. Kuraklık alçalıcı hava hareketlerine bağlı olarak değişmektedir. İzmir’de iklim özellikleri söz konusu olduğu zaman turizm sektörü açısından son derece iddialı bir mevsimin varlığından rahatlıkla söz edebiliriz.

İzmir’de Tatil Dönemi Ne Zaman Başlar

İzmir denize kıyısı olan oldukça güzel bir ilimizdir. Birbirinden kıymetli sahilleri ve koyları bulunmaktadır.  Tatil için en ideal dönem mayıs sonundan eylül sonuna kadar olan dönemdir. Serin rüzgârlar başladığında deniz kıyıları soğuktur. Tatil planının mevsimin sıcak olduğu dönemde yapılması bu nedenle önemlidir.

Egenin incisi İzmir ilimizde, Akdeniz iklimi görülmesi sahil kesimlerine doğru yerleşimi arttırmıştır. Tatil döneminde konaklama merkezlerinin doluluk oranı yüksektir. Ülkemizde Akdeniz ikliminin görüldüğü denize kıyısı olan tüm illerimiz gibi İzmir ilimiz de tatil bölgesidir. Tüm bu bilgiler ışığında İzmir’de tatil yapmak istediğiniz zaman sıcak bir iklime hazırlıklı olmanız gerekmektedir.


Haber Tarihi: 2 Temmuz 2022